• Prowadząca zajęcia: Monika Krupa

        Postępowanie korekcyjne ma na celu likwidację wady lub zahamowanie jej dalszego rozwoju, a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała. W postępowaniu tym zasadniczą rolę odgrywają: ćwiczenia, właściwa organizacja warunków życia, przestrzeganie zasad higieny pracy i wypoczynku, żywienia oraz ogólna ruchliwość dziecka. Proces ten jest przeważnie długotrwały i wymagający współdziałania lekarza, nauczyciela, rodziców i dziecka.

         I powodzenie jego zależy od : doboru ćwiczeń ruchowych, stopnia trudności, formy, metod i zasad, które indywidualnie dostosowane zostaną do psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu dziecka.

         

         

         POZYCJE WYJŚCIOWE DO ĆWICZEŃ

        POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ...  POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ... POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ...

        POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ... POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ... POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ...

        POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ... POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ... POZYCJE WYJŚCIOWE W ĆWICZENIACH KSZTAŁTUJĄCYCH - ppt video online ...

         

        Propozycje ćwiczeń na rok szkolny 2020/2021

         

        Opowieść ruchowa dla dzieci z wykorzystaniem gazety: 

        Jest pogoda słonko świeci idą sobie małe dzieci - Raz, dwa, trzy
        (dzieci maszerują rytmicznie – gra na bębenku)

        A tu nagle pada deszczyk - Kap, kap, kap
        (dzieci w przysiadzie uderzają rytmicznie o podłogę)

        I po liściach tak szeleści – Szur, szur, szur
        ( dzieci zabierają z podłogi gazetę i szeleszczą nią )

        Deszcz ustaje – słonko świeci do ogrodu biegną dzieci - Hyc, hyc, hyc
        (dzieci biegają na palcach machając gazetami w rytm bębenka)

        Bawią dzieci się z ochotą, nagle patrzą - wszędzie błoto - Hop, hop, hop
        ( dzieci kładą na podłogę gazety i przeskakują przez nie )

        Jest pogoda słonko świeci dziś jabłuszka zbiorą dzieci
        ( dzieci zbierają jabłka z ziemi )

        Znowu deszczyk zaczął padać – parasole czas rozkładać
        ( dzieci maszerują z gazetą na głowie )

        Lecz parasol nie pomoże, bo wiatr silny jest na dworze
        ( dzieci biegają machając gazetami w rytm bębenka)

        I deszcz zmoczył małe dzieci
        ( dzieci rwą gazetę na małe kawałeczki i sypią sobie na głowę )

        Do przedszkola wracać czas, chociaż deszczyk zmoczył nas
        ( dzieci maszerują rytmicznie )
        Wróciliśmy do przedszkola. Wszyscy kładziemy się na dywan i odpoczywamy. Staramy się wyrównać oddech. Wdech – wydech, wdech –  wydech.

         


         

         Zabawy i ćwiczenia na mięśnie kończyn dolnych i stóp, mające na celu zwiększenie siły mięśniowej kończyn dolnych i stóp, skorygowanie wad kończyn dolnych i stóp i rozciąganie i wzmacnianie mięśni kończyn dolnych i mięśni stóp.

                

        „Masaż” – dziecko siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami. Prawą stopę kładzie na lewym podudziu i mocno masuje do góry i na dół. Palce stopy i pięta powinny dobrze przylegać do masowanej nogi. Masujemy nogi na przemian.

         

        „Baletnica” – dziecko siedzi na stołeczku, nogi opierając na czubkach palców i spaceruje jak baletnica. Najpierw idzie do przodu, aż stopy prawie płasko dotkną podłogi; wówczas zawraca. Uwaga, pięty powinny trzymać się blisko siebie i nie należy skręcać kolan!

         

        „Zabawy z piłką” – dziecko siedząc kładzie jedną stopę na twardej piłce np. tenisowej i mocno ją ugniata, toczy na przemian prawą i lewą nogą. Jest to doskonały masaż stóp.

        „Podaj piłkę” – dzieci siedzą w parach naprzeciwko, podają do siebie piłkę. Usiłują chwycić ją stopami i ponownie odrzucić do partnera. Nie wolno pomagać sobie rękami!

        „Z pięty na czubki palców” – dziecko stoi na jednej nodze, trzymając się jedną ręka krzesła. Staje na czubkach palców, następnie powoli opada w dół na piętę. Uwaga, kolano pozostaje przez cały czas wyprostowane i nie można podskakiwać. Ćwiczenie wykonujemy na przemian prawą i lewą nogą.

        „Taniec na linie” – dziecko porusza się po zaznaczonej na podłodze linie, stawiając stopy jedna przed drugą, nie wolno skręcać kolan do środka. Równowagę utrzymuje przez uniesieni ramion w bok. Dziecko wyobraża sobie, że tańczy na linie. Uważa żeby nie spaść i poruszać się lekko.

        „Jak małpka na dwóch nogach” – dziecko naśladuje chód małpki – skręca stopy do środka, opiera się na zewnętrznych krawędziach stóp i zgina do środka palce. Należy zupełnie rozluźnić kolana.

        „Bicie brawa stopami” – dziecko leży tyłem, ramiona w bok, unosi nogi w górę, rozchyla kolana na boki i „bije brawa stopami”.

        „Oglądamy swoje podeszwy” – dziecko leży na plecach, unosi nogi do góry i odwraca stopy w taki sposób, by mogło zobaczyć swoje podeszwy.

         


        Zabawy metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

        Bajka o moim ciele – rodzic z dzieckiem znajdują się w pozycji siedzącej i nazywają różne części ciała i jednocześnie wykonując konkretny ruch:
        - poznajemy swoje rączki,
        - rączki witają się z nóżkami, dotykamy swoje stopy,
        - paluszki spacerują dalej i spotykają kolanka,
        - po kolankach mamy brzuszek, głaszczemy i masujemy,
        - idą paluszki dalej i witają się z szyjką, kręcimy szyjką raz w jedna, raz w drugą stronę,
        - po szyi poznają paluszki buźkę, dotykają oczka, nos – liczą dziurki w nosie, dotykają brodę,
        - paluszki – wędrowniczki głaszczą włosy i spotykają uszy, liczą uszy.
        - poprawianie fryzury.


        Koncert - gra na plecach – rodzic klęczy na podłodze obok leżącego dziecka ( leży na brzuchu na podłodze). Rodzice gra palcami na plecach dziecka leżącego. Najpierw lekko uderzając opuszkami palców, potem coraz mocniej, a następnie kantami dłoni, pięściami i całymi dłońmi. W trakcie wykonywania ćwiczeń należy zmieniać siłę i ryty uderzeń. Po chwili należy dokonać zmiany ról.

        Jak najwyżej - rodzic z dzieckiem leży na plecach ,,w rozsypce” na podłodze. Sięganie rękoma i nogami ,, do sufitu”, wyciąganie ich jak najwyżej, naśladowanie ruchem dłoni gestu wkręcanie żarówek.


        Bączek - rodzic z dzieckiem siedzi na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi. Odpychając się rękoma, każdy próbuje samodzielnie obracać się w miejscu wokół własnej osi.

        Naleśniki - czyli rolowanie po podłodze – rodzic klęczy na podłodze przy leżącym na plechach obok dziecku, które ma wyciągnięte ręce w tył ( za głową). Rodzic stara się powoli i lekko obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch.

        Rowerek – rodzic i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”.

        Tunel – rodzic tworzy tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą pod „tunelem”.

        Piłowanie drewna – rodzic z dzieckiem siedzi w rozkroku, zwrócone przodem, trzymając się za dłonie. Nogi  dziecka znajdują się pod nogami rodzica. Następnie na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

        Lustro – rodzic siedzi na przeciwko dziecka: jedno wykonuje dowolne ruchy, gesty, drugie naśladuje jego ruchy.

        Paczka – rodzic siedzi skulone na podłodze, drugie klęcząc naprzeciwko, próbuje go rozpakować

         


        Zestaw ćwiczeń na stopy płasko - koślawe, płaskie, koślawość kolan:

        1. Marsz na palcach.
        2. Marsz na piętach.
        3. Siad na krześle - uderzanie o podłogę palcami.
        4. Pozycja wyjściowa jw. - zbieranie ręcznika palcami stóp.
        5. Siad rozkroczny - toczenie piłki lub przedmiotu który można toczyć (mała butelka, rolka po ręczniku papierowym) między podeszwami.
        6. Leżenie na plecach - "jazda na rowerze" z "naciskaniem pedałów" palcami - praca palców.
        7. Leżenie na plecach nogi zgięte, oparte o ścianę - toczenie piłki w górę podeszwami.
        8. Pozycja stojąca lub siad na podłodze, krześle- zbieranie palcami drobnych przedmiotów (ołówka, kamyków, fasoli), podnoszenie woreczka lub małego ręcznika i wyrzucanie do przodu.
        9. Stanie ze stopami ustawionymi równolegle - kierowanie ciężaru ciała za zewnętrzny brzeg stopy z naciskiem palcami na podłoże.
        10. Siad na brzegu taboretu, tułów odchylony do tyłu, kolana wyprostowane - szybkie naprzemienne uderzanie palcami stóp o podłogę.
        11. Przysiad - podnoszenie się na palcach z wysokim unoszeniem pięt.
        12. Marsz na zewnętrznych krawędziach stóp - silne podkurczanie palców.
        13. Siad na taborecie, krześle - układanie stóp na powierzchni piłki, masaż stóp.
        14. "Klaskanie" stopami; kolana na zewnątrz.

         

         


        Zapraszam do skorzystania z dzisiajszych propozycji zabawy, które wykorzystywane są w wielu wadach postawy:

        1. „Pływanie żabką”- leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Na sygnał dziecko unosi ręce i głowę nad podłogę, wykonują rękoma ruchy jak przy pływaniu żabką: energicznie wyciąga ręce jak najdalej w przód, następnie przenosi w bok i uginając ręce ściągają je w „skrzydełka”.

        2. „Popatrz przez obręcz” – leżenie przodem nogami wyprostowanymi i złączonymi, w dłoniach obręcze (kółka). na hasło dziecko unosi ręce z obręczą nad podłogę i patrzy przez nie na prowadzącego. Na hasło „odpocznij” dziecko kładzie obręcz na podłodze.

        3. „Rybki w stawie” – leżenie przodem na kocykach z nogami wyprostowanymi i złączonymi, ręce ugięte w łokciach i oparte o podłogę, palce rąk skierowane do środka. Na hasło dziecko odpycha się dłońmi od podłogi i ślizga się po podłodze.

        4. „Kwiatek rośnie” – siad skrzyżny, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na hasło „kwiatek rośnie” dziecko powoli prostują tułów i wyciągają ręce w górę jak najwyżej. Na hasło „kwiatek więdnie” dziecko powoli wraca do pozycji wyjściowej.

        5. „Zdmuchnij świeczkę” – siad skrzyżny z rękami ułożonymi w „skrzydełka”, dłonie zaciśnięte w pięści a jeden palec wyprostowany i skierowany do góry jest „zapaloną świeczką”. Na sygnał dziecko obraca głowę w lewo i „zdmuchuje” lewą „świeczkę”. następnie skręca głowę w prawo i zdmuchuje prawą „świeczkę”. Na hasło „zapal świeczkę” dziecko prostuje po jednym palcu każdej dłoni.

        6. „Budowanie domu” – siad skrzyżny z dłońmi na kolanach, plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta w górę. na hasło „budujemy dom” dziecko przenosi ręce w skrzydełka, następnie przenosi prawą ręką w do przodu (mówiąc pierwsze piętro), potem dokłada drugą rękę (mówiąć drugie piętro),  wyciąga prawą rękę w górę (mówiąc czwarte piętro) i dokłada lewą (mówiąc czwarte piętro). Na końcu dziecko łączy palce prawej i lewej dłoni tworząc „dach” nad zbudowanym domem (mówiąc daszek).

        7. „Koziołek bodzie” – klęk podparty. na sygnał „Koziołek bodzie” dziecko opuszcza nisko głowę, a następnie odrzuca ją w górę wyciągając jednocześnie w przód – naśladuje bodącego koziołka. na hasło „koziołek odpoczywa” dziecko wraca do pozycji wyjściowej.

        8. „Bicie brawa stopami” – siad na podłodze, kolana skręcone na zewnątrz, podeszwy stóp skierowane jedna do drugiej. Na hasło dziecko unosi stopy nad podłogę uderza jedną o drugą. Na hasło „stopy odpoczywają” – dziecko wraca do pozycji wyjściowej.

        9. „Baletnica” – dziecko siedzi na krzesełku, czubki palców dotykają podłogi, pięty uniesione. Na sygnał dziecko przestawia kolejno stopy do przodu, do tyłu i w bok – imituje kroki baletnicy chodzącej na palcach.

        10. „Skarpetka” – dziecko siedzi na krzesełku. Na sygnał dziecko za pomocą palców stopy stara się zdjąć skarpetkę z drugiej nogi.

         


        W dniu dzisiejszym zachęcam do zabawy w naśladowanie zwierzątlaugh

        Poszczególne ćwiczenia korygują wady postawy:

        • motyl – otwiera klatkę piersiową, ściąga łopatki, napina mięśnie brzucha;

        • bocian – angażuje do pracy mięśnie głębokie, od nich zleży stabilność naszego ciała; stanie na jednej nodze to dla wielu dzieci trudne wyzwanie;

        • żółw, wąż, niedźwiedź, lew, pantera – angażują mięśnie brzucha, tułowia, pośladków, czyli mięśnie stabilizujące, korygują odstające łopatki;

        • zając – koryguje kolana koślawe;

        • małpa – idealne ćwiczenia dla dzieci z odstającymi łopatkami, uczy napięcia i kontroli mięśni okolicy łopatek;

        • słoń – koryguje stopy płasko-koślawe,

        • tygrys – bardzo potrzebne ćwiczenia, aby rozciągnąć, rozluźnić zbyt mocno napięte mięśnie grzbietu np. w wyniku długiego przebywania w pozycji siedzącej.

         


        Przykładowe ćwiczenia korekcyjne dla prawidłowego rozwoju stóp:

        Pomoce: klocki, pojemniki, korki, kasztany, korale, płyta CD, gazety, krzesełko.

        • „Bociany” - dziecko chodzi po sali z wysoko unoszonymi kolanami i maksymalnie zgiętymi stopami (obciągniętymi stopami), naśladuje polującego  bociana.
        • „Granie na bębenku”- dziecko siedzi w siadzie ugiętym ze stopami opartymi o podłogę. Na hasło „gramy” podnosi pięty do góry (zgina podeszwowo stopy) i uderzając lekko palcami, naśladuje granie na bębenku.
        • „Budowle z klocków” - dzieckop siedzi w siadzie ugiętym, klocki porozrzucane wokół ćwiczącego. Zadaniem dziecka jest zbudowanie za pomocą stóp wskazanej przez prowadzącego budowli np. zamek, dom. Można określić czas trwania np. w czasie trwania piosenki.
        • „Bicie brawa stopami”- w leżeniu na plecach, ręce odsunięte w bok, dziecko unosi ugięte nogi i rozchyla na boki kolana, stopy zwracają podeszwami do siebie i „biją brawa”.
        • „Zbieracze”- dziecko palcami stóp zbiera rzeczy leżące obok nich (np. korki, kasztany, korale, woreczki, klocki), przekłada z pojemnika do pojemnika.
        • „Rysowanie” – dziecko stopami rysuje na podłożu, wskazaną przez prowadzącego figurę lub rzecz.
        • „Malarze” - uczestnik zabawy maluje trzymanym w palcach stóp pędzlem na rozłożonej kartce.
        • „Chód na zewnętrznych krawędziach” - dziecko maszeruje po sali z maksymalnie zgiętymi podeszwowo stopami ustawionymi na zewnętrznych krawędziach. 
        • „Czytanie gazety” - dziecko siedzi na ławeczce, przed nimi leży rozłożona gazeta. Na znak prowadzącego starają się rozłożyć, a następnie złożyć gazetę palcami stóp.
        • „Rozrywanie gazety” - dziecko siedzi na ławeczce, przed nim leży gazeta, zadaniem dziecka jest porozrywać gazetę na kawałki palcami stóp.
        • „Śnieżki” – uczestnik w siadzie za pomocą stóp formuje z gazety kulkę. Stara się stopami chwycić śnieżkę i rzucić nią w górę lub przód.
        • „Zbieranie śmieci” - dziecko chodzi po sali i zbiera palcami stóp wszystkie leżące kawałki gazety i wrzuca je do wcześniej przygotowanego pudełka, woreczka.
        • „Dotykanie części ciała” - dziecko siedzi prosto (najlepiej przy ścianie). Dziecko obejmuje stopę rękoma tak, aby podeszwa była zwrócona do środka i aby można się było w niej „przeglądać” (kostka wewnętrzna ma być „schowana”). Powoli, nie szarpiąc nogi, dziecko dotyka palcami stopy kolejno brody, nosa, czoła. Ćwiczymy na przemian, raz jedna nogą, potem drugą.
        • „Zdejmuj skarpetki” - bez pomocy rąk dziecko stara się zdjąć skarpety.
        • „Marsz z chusteczką” – dziecko chwyta palcami stów chusteczki i stojąc prosto wykonuj marsz, wysoko podnosząc kolana.

         


        Propozycje zabaw przy użyciu małych butelek plastikowych 

        1. Przekładanie butelki z ręki do ręki – z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem, stojąc w miejscu.

        2. Stanie w rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz – skłon w przód z dotknięciem butelką podłoża i wyprost z przeniesieniem butelki w górę nad głowę.

        3. W siadzie skrzyżnym, butelka na kolanach trzymana oburącz – wznos butelki w górę i głęboki skłon w przód.

        4. Siad skrzyżny, butelka na głowie, podtrzymywana palcami rąk – skręty tułowia w lewo i w prawo.

        5. Klęk podparty, butelka przed kolanami, dłonie na butelce – odsuwanie butelki szybkim ruchem w przód i przysuwanie do kolan.

        6. Leżenie przodem (na brzuchu), butelka w jednej ręce – przekazywanie butelki z ręki do ręki przed twarzą i za plecami w jednym i w drugim kierunku /cały czas ręce proste w łokciach.

        7. Leżenie tyłem (na plecach), butelka między stopami pionowo, ręce wzdłuż tułowia – przeniesienie nóg za głowę i dotknięcie butelką podłoża.

        8. Siad ugięty, stopy na butelce – toczenie butelki palcami stóp w przód i w tył, następnie przetaczanie butelki między stopami od lewej do prawej, zwiększając stopniowo odległość.

        9. Siad ugięty, butelka między stopami –rzuty butelki stopami, Ćwiczący próbują również leżące butelki postawić z pomocą tylko stóp. Ćwiczyć na zmianę: rzuty i ustawianie butelek.

        10. Butelka z tyłu, trzymana oburącz w dole – w biegu próba dotknięcia butelki piętami.

        11. Postawa, butelka leży na podłodze – różne formy przeskoków przez butelkę: obunóż w przód, w tył, w bok.

         


        Propozycje zabaw przy użyciu gazety

        Część wstępna:
        1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Na mojej gazecie...”
        Na podłodze rozłożona jest gazeta, każde dziecko staje na dowolnie wybranej, nauczyciel rytmizuje tekst:
        Na mojej gazecie siedzę sobie (siada)
        Na mojej gazecie bębnię sobie (uderza o gazetę otwartą dłonią)
        Na mojej gazecie śpię sobie (kładzie się w wygodnej pozycji)                                Na mojej gazecie skaczę sobie (podskakuje)                                                        Na mojej gazecie kręcę się (obraca się wkoło siedząc odpychając się rękami)
                  Na mojej gazecie tupię sobie (tupanie)


        Część główna:
        - Dziecko stoi w rozkroku, nogi wyprostowane, trzyma oburącz gazetę - wykonuje skłony;
        - Kładzie gazetę na głowie, maszeruje po kole we wspięciu na palcach;
        - Dziecko wkłada gazetę między kolana i wykonuje podskoki w miejscu;
        - Siad klęczny, przed kolanami gazeta – kładzie dłonie na gazecie, odsuwa ją jak najdalej i przysuwa z powrotem do siebie (naśladują zasuwanie i odsuwanie szuflady);
        - Dziecko leży na brzuchu – unosi gazetę trzymaną oburącz za końce, dmucha w gazetę tak, by wprawić ją w ruch;
        - Stoi w rozkroku, nogi wyprostowane, wykonuje skłon w przód, przesuwa gazetę pomiędzy stopami naśladując mycie podłogi;
        - Dziecko zgniata gazetę w kulkę, podrzuca ją i próbuje złapać;
        - Siada na dywanie, kładzie kulkę na dłoni i próbuje zdmuchnąć;
        - Kładzie się na plecach, nogi ugięte, przekłada kulkę pod plecami podnosząc pupę w górę, a następnie nad brzuchem, kulka krąży w koło;
        - Siada i chwyta kulkę stopami, kładzie się na plecach, przekłada kulkę za głowę;


        Część końcowa – zabawy uspokajające
        1. Zabawy z elementami jogi dla dzieci (przy dźwiękach spokojnej muzyki).
        Rodzic zwraca uwagę na potrzebę spokojnego, regularnego oddechu.
        - „Góra” – dziecko stoi w lekkim rozkroku, trzyma oburącz kulkę , podnosi jak najwyżej wyprostowane ręce, wciąga brzuch i spokojnie oddycha;
        - „Motylek” – dziecko siada, zgina nogi i układa je spodami do siebie, trzyma stopy rękami i porusza nogami w górę i w dół (tak jak motylek macha skrzydełkami);
        - „Kołyska” – kładzie się na plecach, kładzie kulkę na brzuchu, zwija się w „kołyskę” i kołysze się na boki;
        - Wrzuca kulkę do pojemnika z odpowiedniej odległości.

        POWODZENIA yes