• Zasady zdrowego żywienia

• 1. Stosujemy odpowiednie normy żywienia.

2. Jadłospisy układa się na okres 10 dni. Okresowe jadłospisy pozwalają na zaplanowanie urozmaiconych posiłków, racjonalny i przemyślany zakup wszystkich produktów oraz odpwiednią organizację pracy podczas przygotowania potraw.

3. Staramy się aby poszczególne posiłki były zgodne z prawidłowym rozkładem wartości energetycznej.

4. Przerwy między posiłkami nie są dłuższe niż 3 godziny.

5. Staramy się, aby dzienny jadłospis zawierał produkty ze wszystkich grup (zboża, warzywa i owoce, mleko i przetwory mleczne, mięso, wędliny, ryby, jaja, tłuszcze, cukier i słodycze). Zapewnia to urozmaicenie codziennego menu.

6. W dziennym jadłospisie nie powtarza się ten sam produkt, z wyjątkiem pieczywa, mleka, masła i cukru.

7. Bierzemy pod uwagę równowagę kwasowo - zasadową w organizmie, a zatem łączymy w posiłkach produkty alkalizujące (mleko, warzywa i owoce) z kwasotwórczymi (zboża, mięso, jaja, herbata).

8. Stosujemy "produkty ochronne", które dostarczają do organizmu wszystkie sładniki odżywcze tj. mleko i przetwory mleczne, pieczywo razowe, chudy drób, ryby, warzywa i owoce bogate w witaminę C oraz ßkaroten.

9. Urozmaicamy także obróbki technologiczne. Łączymy ze sobą potrawy sporządzone poprzez różne techniki kulinarne. Na talerzu obok produktów gotowanych, mogą znajdować się duszone, rzadziej smażone.

10. Stosujemy naturalne przyprawy: czosnek, koper, paprykę, natkę pietruszki, cytrynę, przyprawy ziołowe /naturalnie suszone zioła/.

Nie używamy kostek rosołowych, "ziarenek smaku", Vegety, octu, kwasku cytrynowego, gotowych sosów do mięs, smalcu /smażymy na oleju rzepakowym/, zupy gotujemy na mięsie drobiowym /udka/, ograniczamy podaż cukru.

11. Posiłki dzienne przyrządzamy mając na uwadze sezonowość produktów, aby jedzenie było świeże, smaczne i uozmaicone.

12. Przestrzegamy godzin posiłków, estetycznie nakrywamy do stołu. Smakowicie wyglądająca potrawa wzbudza zaciekawienie malca i zachęca do jedzenia.

13. Żywienie w przedsazkolu do doskonała możliwość kształtowania u dzieci dobrych nawyków żywieniowych, wprowadzamy do menu nowe produkty np. nasiona /pedtek dyni, słonecznika/, orzechy, otręby, kiełki, suszone owoco.

14. Zachęcamy rodziców, aby zapoznawali się z jadłospisem przedszkolnym swoich dzieci, aby nie tylko nie dublować potraw w tym samym dniu, ale i uzupełniać podaż składników odżywczych.